• 504 512 779

Chcę oddychać czystym powietrzem!

Chcę oddychać czystym powietrzem!

Wyniki Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok już jakiś czas temu zostały opublikowane. Niestety po raz kolejny projekt dotyczący poprawy jakości powietrza nie zyskał wystarczającego poparcia 🙁 Historia lubi się powtarzać 😉 Cieszy mnie fakt, że jest to 2 wynik w kategorii głównej, prawie 2 razy więcej niż kolejny wynik w tej kategorii i 4 wynik wśród wszystkich projektów. Być może projekt wygrałby, gdyby został zgłoszony w innej kategorii… gdyby.

Jak wiemy problem ze słabą jakością powietrza tkwi w niskiej emisji (spalanie w piecach paliw stałych – węgla), dlatego sprawna wymiana pieców to podstawa w dążeniu do lepszego stanu. Kolejne środki na wymianę pieców są w mojej ocenie niezbędne. Co roku włodarze gminy Swarzędz przeznaczają ok 500 tys. na dofinansowanie do wymiany pieców, a dlaczego nie 1 mln czy może 5 mln złotych? Jeżeli chcemy mieszkać w gminie, w której przez cały rok możemy śmiało spacerować, uprawiać sporty na zewnątrz to powinniśmy dążyć do tego, aby kopciuchów, pieców bezklasowych i tych o najniższych klasach było jak najmniej.

Mieszkańcy gminy Swarzędz mamy coraz mniej czasu! Pozostało niewiele ponad 800 dni do OSTATECZNEGO terminu, dla użytkowników pieców bezklasowych – tych największych kopciuchów. Wszyscy, którzy od 1 stycznia 2024 roku będą użytkować taki piec, nawet paląc węglem będą podlegali karze!

Przypominamy także o obowiązkowej deklaracji w Narodowej Ewidencji Emisyjności Budynków, gdzie każdy właściciel domu powinien złożyć taką deklarację – nieprzekraczalny termin dla budynków oddanych przez 1 lipca 2021 to 30 czerwiec 2022 r. – informacja jak złożyć deklarację tutaj

Przy okazji bardzo chciałbym podziękować każdemu, kto wspierał, głosował i udostępniał informacje o projekcie 🙂

Jacek Bura