• 504 512 779

Dlaczego warto głosować w Budżecie Obywatelskim

Dlaczego warto głosować w Budżecie Obywatelskim

Po raz kolejny projekt zgłoszony i wybrany do głosowania pt. SmogSTOP – chcę oddychać czystym powietrzem – dopłaty do wymiany pieców, sieć czujników powietrza, kampania informacyjna jest JEDYNYM, który dotyczy każdego mieszkańca gminy Swarzędz. Wszystkie pozostałe zgłoszone projekty w tej i innych kategoriach swoim zasięgiem obejmują tylko część mieszkańców czy małe społeczności. Pomimo, że część mieszkańców nadal nie jest w ogóle zainteresowana tematem jakości powietrza to warto zagłosować właśnie na ten projekt bo jest on uniwersalny i jakże potrzebny w obecnym czasie.

Niecałe 3 lata i NIKT z województwa wielkopolskiego nie będzie mógł użytkować pieca bezklasowego (bez tabliczki znamionowej) czy zwykłego kopciucha. Niestety z początkiem 2024 roku Straż Miejska będzie mogła zgodnie z uchwałą antysmogową wlepiać mandaty za tak zwane “kopcenie”. Jak wiemy piece klas wyższych lepiej wykorzystują paliwa stałe i efekt kopcenia nie występuje w takim stopniu.

Dokładnie 4 lata temu podobny projekt wybrany został do głosowania w Budżecie Obywatelskim… niestety wtedy nie udało się uzyskać wymaganej liczby głosów. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Problem jakości powietrza w gminie Swarzędz jest dostrzegany i wspomniany projekt częściowo został przez włodarzy zrealizowany. Dzięki temu jako jedna z pierwszych gmin powiatu poznańskiego mamy sieć czujników jakości powietrza. Dzięki tym i wielu innym działaniom zmienia się wrażliwość zwykłych mieszkańców, a za tym idzie zmiana przyzwyczajeń czy decyzje o zmianie pieca na ekologiczny. Ci wszyscy mieszkańcy, którym przeszkadza kopcenie, trucie czy zwykły wandalizm często określani pogardliwie “miastowymi” to oni właśnie zmieniają naszą gminę na lepsze. Dzięki tym rozmowom czy zwróceniem uwagi idą dalsze działania.

W bieżącym roku dofinansowanie inwestycji polegającej na wymianie pieca cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dodatkowe środki rozdysponowane zostały bardzo szybko, bo ilość zgłoszeń była bardzo duża. Projekt SmogSTOP zakłada większą część środków z wnioskowanego 1 mln zł przeznaczyć na dofinansowanie do wymiany pieców, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces wymiany pieców w naszej gminie. Więcej ekologicznych źródeł ogrzewania tym mniej trujących dymów trafia do atmosfery.

Zachęcam wszystkich do głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, a w szczególności na projekt główny numer 4 SmogSTOP – chcę oddychać czystym powietrzem – dopłaty do wymiany pieców, sieć czujników powietrza, kampania informacyjna

Tutaj można zagłosować: https://swarzedz.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Poszczególne elementy, koszty projektu:

  • koszty wymiany 120 pieców na terenie gminy Swarzędz – 840 000 zł
  • Wynajem 7-10 czujników smogu na 3 lata – rozbudowa istniejącej sieci czujników tego samego dostawcy – 88 560 zł
  • Koszt kampanii informacyjnej (prelekcje, druk materiałów, reklama w mediach lokalnych, strona internetowa) – 71 440 zł

Wszystkie szczegóły projektu: https://swarzedz.budzet-obywatelski.org/projekt/11622