Przyczyny zanieczyszczenia powietrza
Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę jest źródłem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju i kto za to odpowiada? W dużej mierze branża transportowa, zakłady przemysłowe oraz elektrociepłownie emitują mnóstwo szkodliwych gazów, dlatego mieszkańcy dużych miast (Kraków, Warszawa, Wrocław czy Poznań) i aglomeracji odczuwają zanieczyszczenia powietrza nie tylko w okresie zimowym, ale często także w okresie letnim. Mamy wówczas do czynienia ze smogiem typu Los Angeles.
Jednak w dużym stopniu sprawcami smogu jesteśmy też my sami, właściciele gospodarstw domowych. Widok czarnego, smolistego dymu wydobywającego się zimą z kominów domów i kamienic jest czymś „naturalnym” do zaobserwowania co roku w okresie grzewczym. Jego toksyczność podbija węgiel kamienny oraz śmieci, którymi niejednokrotnie palimy w piecach.
Warto na bieżąco sprawdzać stan jakości powietrza w miejscu, w którym mieszkamy i jeśli w danym dniu stężenie toksycznych gazów i pyłów znacznie przekracza normy – lepiej pozostać w domu niż wdychać trujący smog. W jaki sposób można obserwować zmieniający się stan powietrza? Za pomocą nowoczesnych systemów monitoringu jakości powietrza, które w oparciu o tzw. mapy smogu, dzięki czujnikom powietrza na bieżąco monitorują jakość powietrza w danej lokalizacji.
foto, źródło: airly