• 504 512 779

Skutki zanieczyszczeń powietrza

Skutki zanieczyszczenia powietrza są bardzo łatwo zauważalne – wszyscy widzimy gęsty dym, zalegający nad miastem i każdemu z nas gorzej się takim zanieczyszczonym powietrzem oddycha. Skutki smogu są jednak o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje – ma on bowiem bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, prowadząc (przy dłuższej ekspozycji) między innymi do:

  • pojawienia się alergii oraz astmy
  • wywołania niewydolności oddechowej
  • obniżenia odporności całego organizmu
  • wywołania chorób układu krwionośnego i serca
  • pojawienia się chorób nowotworowych.

Badania wykazały, że długofalowe skutki smogu obejmują między innymi chroniczny kaszel, niewydolność płuc i przewlekłe zapalenia oskrzeli. Niestety, dochodzi nawet do sytuacji, w których osoby niepalące chorują na nowotwory płuc – zanieczyszczone powietrze może bowiem przypominać skład dymu papierosowego (jedno i drugie zawiera rakotwórczy benzo(a)piren). Jeśli chodzi o krótkofalowe skutki zanieczyszczenia powietrza, zaliczamy do nich osłabienie organizmu czy zachorowania na choroby układu oddechowego. Niestety, zwykłe zapalenie płuc u seniorów może prowadzić nawet do zgonu.

Niestety, skutki smogu dotykają także innych układów, w tym układu krążenia. Odpowiednio małe cząsteczki pyłu zawieszonego są w stanie przeniknąć z płuc do krwiobiegu, a stamtąd zostać przetransportowane do rozmaitych narządów. Wbrew pozorom to właśnie choroby układu krążenia wydają się stanowić najgroźniejsze skutki zanieczyszczenia powietrza – są one odpowiedzialne za większość przypisywanych smogowi zgonów.

Skutki zanieczyszczeń powietrza czasem się odwlekają, lecz czasem są widoczne natychmiast – najlepiej o tym może świadczyć na przykład znany z historii Wielki smog londyński, który utrzymywał się w 1952 roku ledwie przez 5 dni, ale wywołał 4 tysiące zgonów związanych z komplikacjami oddechowymi po jego wdychaniu. W następnych tygodniach zmarło dalsze 8 tysięcy osób. Skutki smogu były tak katastrofalne, że do dziś rządy zastanawiają się jak jeszcze zmniejszyć jego powstawanie.


Polecamy pobranie książki „Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie„. To krótkie i merytoryczne kompendium wiedzy pokazujące jak zanieczyszczenia powietrza oddziaływują na nasze organizmy. Autorzy: dr. Jakub Jędrak, prof. UJ dr hab. n. med. Ewa Konduracka, dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda, dr med. Piotr Dąbrowiecki